FANDOM


Yunanistan'ın ve Yunnan'ın kurucusu.Çeşit Çeşit yerleri fethettiği söylenir ama aslında bunu yapmamıştır.Pers ülkesin fethetmek yerine,pers imparatorunun tek kızıyla evlenmiş,pers imparatoru da erkek arkadaşıyla çok yakın temasları sırasında geçirdiği ani kalp krizi sonucu ölünce Büyük İskender otomatikman Pers imparatoru olmuştur.

İskender imparatorluk

Büyük İskender'in ölümü sırasında İskender İmparatorluğu

Pers İmparatoru olduktan sonra ülkenin her yerinde isyan çıkmış,Bursa ve Makedonya(iskender'in memleketi) dışında heryer isyancılara kaptırılmıştır.Sonrasında tahta çıkan oğulları Ortanca İskender ve Küçük İskender bu isyanları bastırmışlardır.

Tarih kitaplarına da aslında Abdürrezzak şşğ olan ismini çok sevdiği İskender nedeniyle Büyük İskender olarak yazdırmış,bide üstüne pers ülkesini fethettiğini iddia etmiştir.62 yaşında fazla iskender yemekten ölmüştür.Son sözlerinde ülkesini oğullarına paylaştırmış,Yunanistan ve Bursa'yı Ortanca İskender'e,Kalan kısmı da Küçük İskender'e vermiştir.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Also on FANDOM

Random Wiki